Autentisk liberalt parti

Autentisk liberalt parti er et politisk parti, stiftet underjordiske Paraguay Domingo Laino i 1978. Surge i opposition til den generelle Alfredo Stroessner regime, der hersker i landet siden 1954. Den nuværende PLRA tager vidnesbyrd om tidligere Venstre grundlagt i 1887 med det formål at samle alle de liberale strømninger, der derefter blev spredt.

Det er en af ​​de to store politiske partier i Paraguay, sammen med Colorado part, med over 1.000.000 medlemmer på landsplan. I de seneste år, var det regerende parti siden juni 22, 2012 indtil August 15, 2013, bliver derefter som præsident for republikken Dr.Federico Franco, som hører til dette århundrede upartisk gruppe. Franco havde været vicepræsident siden 2008, slutter Fernando Lugo i Patriotiske Alliance for Forandring koalition, og tog over som præsident den 22. juni 2012, efter afskedigelse af præsidenten.

Historie

Venstre blev stiftet den 10. juli 1887 i byen Villarrica med navnet på demokratiske center af en gruppe borgere. Dens første præsident var Antonio Taboada, og dens første generalsekretær var journalisten Jose de la Cruz Ayala "Allon alias" talsmand for middelklassen og populære sektorer. Redaktøren af ​​referatet af sin grundlæggelse var den unge intellektuelle Cecilio Báez. I 1890 ændrede navn til Liberal Party i 1967 af den liberale radikale parti, og i 1978 af den nuværende.

Regeringer

Den 18 okt 1891 partiet arrangeret en folkelig opstand mod Colorado regering under præsident Juan Gualberto Gonzalez, der mislykkedes. Venstre kom til magten efter revolutionen i 1904, ledet af formanden, Dr. Benigno Ferreira og støttet af den brasilianske og den argentinske regering konservative og pro-britiske Manuel Quintana Siden da indtil februar 1936 Hun holdt i landet en hegemoni 30 års Venstre i administrationen af ​​den paraguayanske nation "kendt som årene blå" bortset fra en kort pause fra 28 feb 1912 til 22 MARTS, 1912, hvor der var antaget Pedro Pablo Peña, borger vedrørende Red Party. Eusebio Ayala var den sidste liberale præsident for streak, når så dette var blevet væltet af en militær bevægelse, så igen opnå liberale præsidenter har to mere, der var Felix Paiva og Jose Felix Estigarribia.

Liberal regeringer styrkede demokratiske institutioner, frie markeder fremmes, fremmes uddannelse, opmuntrede kunst og kultur, institutioner moderniseret, udstyret væbnede styrker af nationen, og var ansvarlig for det nationale forsvar under krigen i Chaco 1932-1935.

For de almindelige valg af 2008 Federico Franco stod med vice-formandskab i en historisk koalition af partier kaldes Patriotiske Alliance for Forandring, der sluttede seks årtiers rød hegemoni.

Den 22 Juni 2012, midt i en alvorlig politisk krise, præsident Lugo blev anklaget, hvor det blev besluttet at fjerne ham fra kontor for embedsmisbrug i embedet. Som følge heraf blev den samme dag, den daværende vicepræsident Federico Franco salvet som den nye præsident for republikken, en stilling han havde indtil de tidlige timer af 15. august 2013.

Liste over liberale præsidenter Paraguay

  • Juan Bautista Gaona 19. december, 1904 til December 9, 1905
  • Cecilio Baez, December 9, 1905 til November 25, 1906
  • Benigno Ferreira 25. november 1906 til 4 juli 1908
  • Emiliano Gonzalez Navero, 4 juli 1908 til November 25, 1910 og 22 marts 1912 til August 15, 1912 og den 25. oktober, 1931 med henblik på 27 januar 1932
  • Manuel Gondra 25. november 1910 til 17 Januar 1911 og den 15. august, 1920 til 29 oktober 1921
  • Albino Jara, 17 jan 1911 til 5 jul 1911
  • Liberato Marcial Rojas, 5 jul 1911 til februar 28, 1912
  • Eduardo Schaerer, August 15, 1912 til August 15, 1916
  • Manuel Franco, August 15, 1916 til 5 juni, 1919
  • José Pedro Montero, 5 juni, 1919 til August 15, 1920
  • Felix Paiva, 29. oktober, 1921 til November 7, 1921 og August 13, 1937 til August 15, 1939
  • Eusebio Ayala den 7. november 1921 til April 12, 1923 og August 15, 1932 til 17 feb, 1936
  • Eligio Ayala, 12. april, 1923 til marts 17, 1924 og den 15. august, 1924 August 15, 1928
  • Luis Alberto Riart 17. marts 1924 August 15, 1924
  • José Patricio Guggiari, August 15, 1928 til August 15, 1932
  • Jose Felix Estigarribia, August 15, 1939 til September 7, 1940
  • Federico Franco 22. juni 2012 til August 15, 2013

Interne Relocations

De har en bred vifte af interne fraktioner opstod inden partiet selv og i mange tilfælde flere ideologiske nuancer. Mellem interne fraktioner af partiet de står libertære ideer med grupper der tager sigte på den liberale højre, den sociale liberalisme og progressivisme forlod.

Politisk forfølgelse

Partiet førte en fredelig kamp mod diktatur Alfredo Stroessner, og blev den vigtigste politiske kraft uenighed, støttet af socialistiske sektorer, studerende og arbejdstagere. De krævede øjeblikkelig genindførelse af demokrati og grundlæggende rettigheder, der blev undertrykt under regimet. Mange liberale aktivister blev udsat for ulovlig tilbageholdelse, tvungne forsvindinger og tortur.

Dag PLRA

I valget i April 21, 2013, lykkedes det dem at vinde 4 af de 17 provinser i landet, som er: Cordillera Central, Ñeembucú og Amambay.

Party forfatning

Afsnit 1: Erklæringer og formål

Forrige artikel Alain Frachon