Betancourt Octavio Arango

Betancourt Octavio Arango er en colombiansk kirke for den katolske kirke. Det var ekstra biskop af ærkebispedømmet i Medellin og biskop af Stift Garzón.

Liv og arbejde

Han blev født den 4. januar 1928 in kommune Abejorral, Antioquia, hans forældre var Vicente Betancourt og Maria Arango. Han deltog folkeskole i Abejorral og gymnasiet ved Universidad Pontificia Bolivariana at få bachelorgrad i 1945. I 1946 gik han ind Major Seminary i Medellin og efter afslutning af de regulatoriske undersøgelser han blev ordineret af biskop Joaquin Garcia Benitez 1 November 1951.

Han var kapellan i Caldas og Titiribí. I August 1953 tog han til Rom for at studere og fik rang af kanonisk ret ved pavelige Lateran-universitetet. Han vendte tilbage til Colombia i slutningen af ​​1956. Han var rektor, professor i seminaret, præst til ansatte i den allerhelligste sakramente og kansler.

I November 1962 blev han udnævnt til sekretær for de colombianske biskopper i Bogota, hvor jeg vender tilbage i juli 1966. Han blev derefter udnævnt til åndelig direktør for seminariet og senere i korte perioder var præst i Helligånden og domkirken. I maj 1968 blev han udnævnt til kansler i september 1969 og sognepræst Generelt.

Den November 23, 1970, blev han udnævnt titulærbiskop af Dacia y Auxiliar de Medellin. Han fik biskoppelige indvielse den 2. februar 1971 på hænderne på Monsignor Tulio Botero Salazar i Metropolitan Katedralen i Medellín.

Den 10. november 1975 blev han udnævnt til biskop af Stift Garzón, hvor han forblev indtil april 1977, da han accepterede fratræden som jeg præsenterer af helbredsmæssige årsager. Det hænger sammen med den regionale gejstlige Tribunal Medellin siden juli 1977.

Forrige artikel Born Yesterday
Næste artikel Bayerske Statsopera