Biondi og Antonio Viesca

Antonio Biondi og Viescas var en admiral i den spanske armada, og næstformand, født den 18. juni 1863 in San Fernando og døde i Chiclana de la Frontera på 4 juli, 1953.

Biografi

Han fik sin første udnævnelse i søværnet den 12. juni 1876. I 1888, under kommando af da Kaptajn Pascual Cervera y Topete og Jose Ferrandiz og barn som næstkommanderende, var tænkt som en løjtnant på slagskibet Pelayo som led i sin første begavelse. Den 9 marts 1903, han tager over som chef for destroyeren Proserpina.

Den December 18, 1914 blev forfremmet til stillinger som kaptajn på skibet. Den 15 juni 1922 bærer ansættelse af viceadmiral Generelle udnævnes vicechef for den centrale. Den 20 maj 1927 Kongen givet den store kors Naval Merit. 1 juli 1927 Forsamling Parlamentets var klar over en kongelig anordning af formandskabet for Ministerrådet navngivning Assemblyman. Hvervet som Admiral kom ved kongelig anordning 9. november 1927 og blev udnævnt til øverstkommanderende for afdelingen for Cadiz erstatter Viceadmiral Eliseo Sanchez indtil da i embedet og ophører i stillingen som souschef i det centrale personale og statsoverhoved Borgmester i kompetence Marina, som tjente i retten under regeringen i General Primo de Rivera.Por levering af kong Alfonso XIII den 11 November 1927 passerer reservationen. Den August 22, 1928 deltog han i Rådet vedtog San Fernando placering af et monument til ære for oberstløjtnant Varela Laureate. Han trådte tilbage som kaptajn generalsekretær for Department of Cadiz den 4. november 1928. December 29, 1928, blev en del af Nationalforsamlingen, at regeringen for General Primo de Rivera, der havde til formål at gøre forfatningsudkastet i 1929.

Han var en stedfortræder fra 29 Januar 1929 den 15. februar 1930. royalistiske anerkendt og meget tæt på kong Alfonso XIII mand døde i Chiclana de la Frontera på jul 4, 1953 ved halvfems år.

Forrige artikel Brewster County