Curt Siewert

FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc
05-03-2018 Gert Haupt C

Generalløjtnant Curt Siewert tyske verdenskrig.

Biografi

Curt Siewert sluttede efter sin eksamen fra high school, December 27, 1916 som en kadet i den kongelige preussiske hær. Han nåede Grenadier Regiment "König Friedrich I" # 5 Danzig. Han deltog skole uddannelse, 1 februar 1918 blev han forfremmet til løjtnant. Det var dengang selskab officielle Grenadier Regiment "König Friedrich I" Nej. 5. I Første Verdenskrig blev tildelt Jernkorset. Efter krigen blev han accepteret som løjtnant i den kejserlige hær. I hæren på 200.000 mænd overgang i foråret 1920, som blev brugt 4. regiment af rifler Reichswehr. Ved dannelse hær på 100.000 mand var fortsat accept af det 5. infanteriregiment. Senest i foråret 1924 han tilhørte 12th Machine Gun Company af det 5. infanteriregiment i Rostock. Den 31 jul 1925 blev han forfremmet til 1st Lieutenant. Desuden blev forrang af rækker oprettet den 1. april 1925. Mellem 1925-1926 var han assistent i den tredje bataljon 5. infanteriregiment i Rostock. Fra 1930 - 1931 blev han overført til Forsvarsministeriet i Berlin. Det var øverstkommanderende for hæren 1. september 1936. Han var den fremmede hær Troop Office. Den 1 oktober, 1936 blev han forfremmet til major. I 1938 var han den første assistent chef for hæren, oberst General Walter von Brauchitsch. Den April 1, 1939 blev han forfremmet til oberstløjtnant. Under Anden Verdenskrig var han stabschef for XXXVIII Army Corps den 1. februar 1941. Siden forsommeren 1941, det er da XXXVIII Army Corps under General af Infantry Friedrich-Wilhelm von Chappuis i angrebet i det nordlige Rusland kampagne.

Den December 1, 1941 blev han forfremmet til oberst. Den 17 Februar 1943 blev tildelt Golden Cross i Tyskland. 1 maj 1943 bliver så erstattet af oberst Bernhard Pamberger. Han blev derefter overført til reserven officer. I midten af ​​september 1943 så jeg udskifte generalløjtnant Karl Graffen med vejledning af den 58. infanteridivision, anvendt i den nordlige del af Østfronten. Den December 1, 1943 blev han forfremmet til generalmajor. Den September 15, 1943 - April 13, 1945 sendt til den 58. infanteridivision, fra 1 jun 1944 med rang af generalløjtnant. Den 29 februar, 1944 blev tildelt jernkorsets ridderkors. Den Jul 1, 1944 blev han forfremmet til generalløjtnant. Han blev såret den 13. april 1945 og måtte opgive sin kommando op, bliver fanget i Niendorf-Lübeck den 4. maj de 1945-1947 som en krigsfange i britisk fangenskab. Den 9. januar 1946 overføres til Island Farm Special Camp 11 fra Camp 1 med fangen nr B33408. Den 13 Maj 1946 overføres til Camp 300 Island Farm Special Camp 11. Den 2. juli 1946 på Island Farm Special Camp 11 fra Camp 300. April 5, 1948 på Island Farm Special Camp 11 fra Camp 99.

Den 12 maj, 1948 hjemsendes 186 fanger. Efter hjemkomst, i første omgang arbejdede han som eksportchef for industrivirksomheder i det nordlige Tyskland. Han vendte tilbage til militærtjeneste i den post-Anden Verdenskrig tyske Bundeswehr i 1957. Den 1. oktober 1956 accepteret som generalmajor i hæren. Oprindeligt blev han tildelt som øverstkommanderende General af I Korps. Slutningen af ​​marts 1957 gav sin kommando til generalløjtnant Gerhard Matzky. Derefter som stedfortrædende øverstkommanderende General III korps på Koblenz. Den 1 jan 1958 blev han udnævnt til at lykkes General Commander Hans-Joachim von Horn i kommandoen, Second Military District. I foråret 1958 flyttede han til sit kontor i Hannover den tidligere hovedkvarter i Prinz-Albrecht. I slutningen af ​​september 1960 leverer hans kommando. I 1968 udgav han bogen "schuldig? Die Generale unter Hitler" på Podzun redaktionelle i Bad Nauheim. Han døde den 13. juni 1983.

Personlige ejendele

  • Religion: Evangelical
  • Beskæftigelse: Soldat Regelmæssig
  • Højde: 5'11 "
  • Vægt: 164 lbs.
  • Hårfarve: Mørkebrun
  • Øjenfarve: Blå
  • Familie: Siewert Hartha, Neustadt am Rübenberge, Hannover

Dekorationer

  • Jernkorsets ridderkors - 1939
  • Iron Cross 2. klasse - 1939
  • Cross of Honor til kombattanter -
  • Garn Award Tjeneste for de væbnede styrker 1st Class -
  • Great Service Award for de væbnede styrker 3. klasse -

Promotion datoer

  • Cadet -
  • Løjtnant -
  • Lt. 1 -
  • Oberstløjtnant -
  • Oberst -
  • General Mayor -
  • Generalløjtnant -
Forrige artikel Cayetano Luca de Tena
Næste artikel Cristofano dell"Altissimo