Eurockéennes

Den Eurockéennes Belfort er en af ​​de største rock-musikfestivaler. Det Eurockéennes foregår i et naturreservat i Malsaucy. Det sidste Festivalen blev afholdt mellem juni 29 og juli 1, 2007.

Om festivalen

Historie

1989 markerede den første gang festivalen blev afholdt i som, når passerede under navnet Le Ballon - Territoire de Musiques, opkaldt efter den nærliggende Ballon d'Alsace. Festivalen var arrangeret til at blive afholdt i Ballon d'Alsace, men halvøen i Lake Malsaucy blev valgt i finalen. Det er udtænkt af gééral Conseil de Belfort, der ønskede at strømline sin afdeling med en stor kulturel begivenhed for deres unge.

I 1990 festivalen blev omdøbt dem Eurockéennes af Belfort.

Statistik:

  • 10.000 personer i 1989
  • 70 000 i 1993
  • 80.000 personer i 2002
  • 95 000 personer i 2004
  • 100.000 personer i 2006
  • 127 000 personer i 2013

Webstedet

Les Eurockéennes finder sted på halvøen søen Malsaucy, 10 kilometer fra Belfort. En række forskellige stadier er til stede - Grande Scène, du Karpe, Loggia og Plage. Det meste af tiden er der samtidige koncerter på forskellige stadier, i alt, i 2005 var der omkring 70.

En campingplads, 3 km fra de vigtigste site, er den midlertidigt hjem til 15.000 gratis festivaldeltagere med en bus kører mellem campingpladsen og indgangen til det vigtigste område.

Les Tremplins

Tremplins er organiseret til at tillade grupper af unge kender festivalen. Disse er organiseret i Alsace, Bourgogne, Franche-Comté, Lorraine, Tyskland og Schweiz.

Plakat

2007

Fredag ​​29 JUNI

Marilyn Manson, Juliette og Licks, Wu-Tang Clan, Les Rita Mitsouko, Amy Winehouse, Kaolin, Retfærdighed, Gogol Bordello, Young Gods & amp; Dalek sammen som: Griots og guder, Clipse, Converge, Peter Von Poehl, Archie Bronson Outfit, straffe dig selv, Senior Junior, Simian Mobile Disco, HELLBATS, Hollow Corp, Iltika

Lørdag, 30 juni

The Hives, Queens of the Stone Age, Phoenix, JoeyStarr, Olivia Ruiz et ses OPFORDRER Editors, Abd Al Malik, Digitalism, Maximo Park, Cold War Kids, Tokyo Ska Paradise Orchestra, jeg er fra Barcelona, ​​Bassekou Kouyaté, Tumi Og Volume, Stones Throw, Scannere, Blanche, Deerhoof, Shitdisco, Heavyweight Dub Champion, For My Hybrid, navlen, Peanut Butter Wolf, Percee P, Aloe Blacc, J-Rocc, Olivia Ruiz, Tumi og lydstyrken, Anthony Joseph, Midnight juggernauts

Søndag 1 Juli

Arcade Fire, Tryo, Air, Den gode, den onde og den dronning, TV on the Radio, Antony & amp; de Johnsons, Laurent Garnier, Bikini Machine, Sick Of It All, Bitty McLean, Klaxons, Hatebreed, Loney, dear, Goose, Pelican, 65daysofstatic, Stuck i Øresund, publikum, Cocoon, Stellardrive, Shy Child

2006

  • Fredag ​​30. juni: Daft Punk, Deftones, The Strokes, Dionysos & amp; den Synfonietta af Belfort, Gojira, Anaïs, Arctic Monkeys, Damian Marley, Gossip, Seun Kuti & amp; Fela s Egypten 80, Two Gallants, Venus & amp; orkester, Atmosfære, NonStop, Polysics, Poni Hoax, Malajube, Dj ai, Brother Ali, Benjie, HELLBATS, Jack og beared, Fancy, ZZZ, Uffie feat DJ Feadz, Winston McAnuff & amp; Bazbaz Orchestra, Asher, Adam Kesher
  • Lørdag 1 Juli: Depeche Mode, Morrissey, Coldcut, Enhancer, Infadels, Philippe Katerine, Camille & amp; De pascal, The Sunday Drivers & amp; Orchestre, Hushpuppies, Spank Rock, ApSci, La Forsigtig, milt, last minute, jeg elsker UFO, Teitur & amp; orkester, Nathan Fake, Animal Collective, Fat Freddys Drop, Sébastien Martel + Spleen & amp; Camille, Gratis B-, Jahcoustix, Fidel Nadal, Asher, et brand, Duracell, The Young Knives
  • Søndag den 2. Juli: Muse, Sigur Rós, Arkiv, Blackalicious, Mogwai, Dominique A, Art Brut, Cult of Luna, Islands, Les Georges Leningrad, We Are Wolves, Ghislain Poirier, Omnikrom, Duchess Says, Aberfeldy, Giant Drag, Bo Weavil, Marteles Waves, Dahlia, My Baby ønsker at spise din fisse, Aloan, Le Crapo du Marais, DJ Mehdi, John Lord Fonda, Asher

2005

  • Fredag: Bloc Party, Blumen, Bright Eyes, The Chronicles Bumcello 1.1, The Chemical Brothers, CocoRosie, Eagles of Death Metal, Electrelane, Emilie Simon, The Go! Team Gomm, Interpol, Jamie Lidell, Jean Grae, Kaizers Orchestra, Ken Boothe, Konono No.1, La Phaze Little Barrie, Nine Inch Nails, Queens of the Stone Age, Saul Williams, Taf, T. Raumschmiere, Twaii
  • Lørdag: Amadou & amp; Mariam, Bonnie 'Prince' Billy, The Chronicles Bumcello 1.2, Kage, Cali, Common, Dalek Elkee, Eths, Garbage, Ghinzu, Kas Produkt, Mastodon, Moodymann, Morgan Heritage, The National, Nosfell & amp; Ez3kiel, Tom Vek, Raw-T, Raphael Saadiq, Torm, Vitalic
  • Søndag: Andrew Bird, Amon Tobin, Balkan Beat Box, The Bravery, The Chronicles Bumcello 1.3, Isis, The Killers, Kraftwerk, Le Tigre, Louise Attaque, Marcelo D2, Mass Hysteria, Monsieur Z, Nosfell, Plant Life, Röyksopp, Slum Village, Sonic Youth, Tom Vek, Tom Ze, Giftig Kiss, TTC, Turbo Trio

2004

  • Fredag: Lukas, Membrane, ingen er Innocent, Two Tone Klub, An Pierle & amp; Synfonietta Belfort Jr Ewing, IAM, Broken Social Scene, Franz Ferdinand, Avril, Matthieu Chedid, Zero7, Ben Kweller, !!!, Placebo, Lyrics Born, Lifesavas, Capleton, TV on the Radio, Ralph Myerz & amp; Jack Herren Band, Mono, jamaicanske Soundsystem
  • Lørdag: Drey, Elista, AS Dragon, Tim Tålmodighed Watch, Herman Dune & amp; Invitationer, Girls In Hawaii, Daniel Darc, Seeed, Buck 65 og Band, Shrink Orchestra, PJ Harvey, Youngblood Brass Band, Alain Bashung, Grandbuffet, Automato, RJD2, The Perceptionists, Pixies, An Albatross, Scissor Sisters, Agoria, Sludgefeast
  • Søndag: En Albatross, serotonin, Blonde Redhead, doktor L, Svinkels, X-Vision, The Cat Empire, Lust, Amp Fiddler, Le Peuple de L'Herbe, Belle and Sebastian, Bulletproof Afrobeat Orchestra, Slipknot, The Rapture, Groove Armada The Dillinger Escape Plan, Shetou, Korn, Wang Lei, høj tone


2003

  • Fredag: Z-Tribe, Toots og Maytals, The Datsuns, MXD, Mickey 3D, La Vieille Ecole, Zenzile, The Rapture, The Roots, Sleeppers, Stone Sour, Console, Radiohead, Nostromo, The Streets, Arto Lindsay, Peaches, Les Wampas, Ellen Allien, Mike Ladd, Hexstatic
  • Lørdag: Anden Pris, AqME, Leopold Kraus WELLENKAPELLE, helvede er for Heroes, Tokyo Ska Paradise Orchestra, Electric Six, Noise Surgery, La Rumeur, Dionysos, Tom McRae, selv - Sage Francis - Sole, Tricky, LCD Soundsystem, Death in Vegas selvmord, Goldfrapp, Slayer, 2 Mange DJs, jeg monster, Fat Truckers
  • Søndag: Eiffel, The Polyphonic Spree, Kerplunk, Zebda, Tony Allen, Nada Surf, Marrakech Emballages Ensemble, Dave Gahan, Jaga Jazzist, Watcha, Blackalicious, Asian Dub Foundation, Tomahawk, Underworld, Stupeflip, Massive Attack, The Melvins


2002

  • Fredag: Flying Donuts, Buju Banton, Pleymo, Les Joueurs de Biques, Bulle, The Noise Conspiracy, Sinclair, mclusky, New Bomb Turks, Saïan Supa Crew, The Bellrays, Noir Désir, Bilal, Arkiv, Antipop Consortium, Soulfly, The Herbalise Mei Tei Sho, høj tone, Alec Empire
  • Lørdag: Planeausters, Rival Schools, Flydende Laughter Lounge Quartet, A, Aston Villa, Guem & amp; Bouto Experience, Tarmac, Frederic Galliano & amp; African Divas, Ska-P, Watcha, Gomez, Opus Akoben, Lofofora + OPFORDRER N * E * R * D, Air, Miro, The Chemical Brothers, Heroes Of Kingston, brændende Heads, Vitalic & amp; Miss Kittin sammen med The Hacker som franske Gigolos
  • Søndag: Tournelune, Hawksley Workman, A Deux Air Familles, Whysome, The Notwist, Wormachine, Travis, DJ Logic, pastor Pisk-Man, Michael Franti & amp; Spydspids, Muse, Trio Mocoto, Sizzla, Sainkho Namtchylak, Rammstein, Gotan Project


2001

ufuldstændig liste:

  • Fredag: Den Salska Ruda, Skull, Incubus, Matmatah, Yann Tiersen, Tete.

Bemærk: Nogle kunstnere måtte aflyse deres koncerter denne dag på grund af dårligt vejr

  • Lørdag: Têtes Raides, Enhancer, K s Choice, Disiz Pest Burning Spear, Young Gods, Tricky, The Brigade, Anthony B, Joseph Arthur, Rae et kristen, Freestylers, Ben Harper, Nashville Pussy, Innocent Criminals
  • Søndag: Dies Coroles, Marcel et son Orchestre, Amadou et Mariam, Mass Hysteria, K2R Riddim, Sergent Garcia, Le Peuple de l'herbe, Badmarsh et Shri, Fantomas, Iggy Pop


2000

ufuldstændig liste:

  • Fredag ​​7: pift, Slayer, Fu Manchu, Muse, Coldplay, Nine Inch Nails
  • Lørdag 8: Tryo, Nederdel, Mister Gang, Dionysos, -M-
  • Søndag 9: Massilia Sound System, Femi Kuti, A Perfect Circle, Oasis, St Germain, Mukta, Moby

1999

Kunstnere sorteret efter scenarie:

  • Stor scene: Al Green, Blondie, Eagle-Eye Cherry, Lenny Kravitz, Marilyn Manson, Matmatah, Metallica, Monster Magnet, Placebo, Skunk Anansie, Hubert-Félix Thiéfaine
  • Chapiteau: Angra, The Black Crowes, The Cardigans, Cheb Mami, Gus Gus, Lofofora, LTNO, Mass Hysteria, Mercury Rev, P18, Pierpoljak, Stereophonics, Tricky
  • Scène Territoire de Musiques: Bloodhound Gang, Calexico, Cree Summer, Creed, Everlast, Faf La Rage, fængsel, JMPZ, Masnada, Mercyful Fate, Miskeen, NOI, Polar, Popa Chubby, Rinocerose, Skovl Virago


1998

På scenen:

  • Stor scene: Cornershop, Faudel, Heather Nova, Iggy Pop, Jon Spencer Blues Explosion, Louise Attaque, NTM, Portishead, Pulp, Rammstein, Sean Lennon, Suicidal Tendencies, Texas
  • Chapiteau: Asian Dub Foundation, Cubanismo, Guddommelige Komedie, Hotei, Jean-Louis Aubert, Morcheeba, Passi, Pigalle, piller, The Prodigy, Underworld
  • Scène Territoire de Musiques: Automatik, Vågn op, CSI, Djoloff, Fonky Familie, Hare, Jeremy, Jim White, K s Choice, Marc Em, Tabula Rasa, Tortoise, Useless


1997

per dag:

  • Fredag: Mad Pop'X, Addict, Channel Zero, Biohazard, Mass Hysteria, Live, Radiohead, Spicy Box, Supergrass, Smashing Pumpkins, Chemical Brothers
  • Lørdag: Oobik og pucke, Stereophonics, Melville, Baby Bird, ingen er Innocent, Nada Surf, Marcel et son Orchestre, FFF, Noir Désir
  • Søndag: Sloy, 16 Horsepower, Silverchair, Rollins Band, Placebo, Paul Personne, Suede

1996

På scenen:

  • Stor scene: Beck, David Bowie, Foo Fighters, Lou Reed, Nick Cave, Red Hot Chili Peppers, Sepultura, Skunk Anansie, formænd for USA
  • Chapiteau: Ash, The Bluetones, hund spiser hund, Frank Black, Fun Lovin 'Criminals, Me'Shell N'Dege Ocello, ministeriet, Miossec, NTM, Patti Smith, Raggasonic, Silmarillerne
  • Scène Territoire de Musiques: Astonvilla, Bates, Dominique A, Fugucheri, Ginkgo, Little Rabbits, Loudblast, Oneyed Jack, Red Cardell, Skwatt, Théo Hakola, Thrashcan Juice, Ultra Orange

1995

  • Scène A: Blur, The Cure, Jamiroquai, side & amp; Plant, Public Enemy, Renaud, Sheryl Crow, Terence Trent D'Arby
  • Scène B: Ange Arno, Ben Harper, Krop Count, Dave Matthews Band, dEUS, Dreadzone, Earthling, Edwyn Collins, Jeff Buckley, Oasis, Paradise Lost, Paul Weller, The Roots, Rosco Martinez, Senser, Spearhead
  • Scène C: 18th Dye, Aleister, Alliance Ethnik, Brændende Heads, Dag, Gérald De Palmas, Dodge Veg-O-Matic, Juliabirds, Marauder s, Olie-Len, Phobimaniacs, Silverchair, Supergrass, Ultimatum

1994

  • Scène A: Björk, Khaled, The Pretenders, Rage Against the Machine, Les Rita Mitsouko, Stéphane Eicher, ZZ Top
  • Scène B: Blind Fisk, Burma Shave, Chakademus & amp; Tænger, FFF, Gary Clail, Grant Lee Buffalo, I Am, Les Thugs, morfin, Spin Doctors, Swell, The Posies, Therapy?
  • Scène C: Fabulous Trobadors, flyve og The Tox, Hjelm, Human Spirit, ingen er Innocent, Nyah Fearties, Rachid Taha, Sons Of The Desert, godt Spotted

1993

  • Scène A: Sort Crowes, Jean-Louis Aubert, Lenny Kravitz, Living Colour, Midnight Oil, Noir Désir, Willy Deville
  • Scène B: Calvin Russell, Chris Isaak, disposible Heroes of Hiphoprisy, Faith No More, Galliano, Jesus Jones, Lemonheads, Lille Bob, MC Solaar, Sonic Youth, The Frank og Walters, Ziggy Marley
  • Scène C: Ca Plait Aux Filles, Democrate D., franske Lovers, Gene Clarcksville, Sages Poetes de la Rue, Massilia Sound System, Mau Mau, Menelik Et La Tribu, hr Kuriakin, klapperslanger, Roadrunners, Snart EMC, Tom Fools

1992

  • Scène A: Bob Dylan, Bryan Adams, James Brown, Lou Reed, Moe Tucker, Morrissey, Neds Atomic Dustbin, Rufus Thomas, bryllupsgave
  • Scène B: Alpha Blondy, Sort Maria, Charlélie Couture, Dis Petits Indiens, Dominic Sonic, Fishbone, Fools, Jade, Négresses Les Vertes, Lille Nemo, Kærlighed Bizar, Manic Street Preachers, Mike Rimbaud, Milena, Sapho, Solnedgang, Urban Dance Squad Velkommen til Julian, Wilko Johnson
  • Scène C: lyddødt rum, Betty Boop, Francis Decamps, Glade Drivers, Kafkha, La Nuit Venue, Les Freluquets, Les Infidèles, Planète Zen Resistance

1991

  • Scène A: The House of Love, INXS, Joe Jackson, Sort Hand, The Pixies, Raoul Petite
  • Scène B: Axel Bauer, Cecil 'Nej, The Last, Elmer Food Beat, James, John Cale, Kromozom, Lefdup, Pigalle, Red Rain Coat, The Charlatans, The Wailers, VV, Les VRP
  • Scène C: Au P'tit Bonheur, Garaz, Jivaros kvartetten, Kheops, La Strada, Les Tétines Noires, Lionel D., One Million bulgarere, Shredded hermelinerne, Wromble Experience

1990

Alain Bashung, Arno, Au P'tit Bonheur, Auktision, Cheb Kader, Jean-Louis Aubert, Kheops, Kunsertu, Miss B. Haven, Nuit d'Octobre, Okeztra Luna Park Cafe, Rictus, Roe, Santana, Texas, The Essence, Top Model, Trio Bulgarka, Trovante, Trypes.

Under en storm, måtte de være cancelasdos shows af kunstnere blandt dem Davy Spillane Band - Hubert-Félix Thiéfaine - Les Garcons Bouchers - PVO - Stephan Eicher - Stéphane Riva).

1989

Den første udgave

  • Scène Savoureuse: Catherine Lara, Charlélie Couture, Elvis Costello, Jacques Higelin, Maurane
  • Scène Malsaucy: Ange Les Garcons Bouchers, Litfiba, Nina Hagen, Noir Désir
  • Evette Scène: Grotesque Animal, Chihuahua, E 127, Enigmatic bælgplante, Gamine, piger uden Curls, Jade, Jean-Louis Mahjun, Les Cyclistes, Les Infidèles, Les Kidnappés De La Pleine Lune, Les Raviolets, Les Zamants, The Blech, The Renegades, Untel Untel
  • Scène Salbert: Anna Prucnal, Christian Blondel, Colette Magny, Elmer Food Beat, Emma Zita, Fabienne Pralon, Les Lolitas, Mama Bea Tiekelski, Pascal Mathieu, Ravel Chapuis, Véronique Gain, Zaniboni
Forrige artikel Evaporite
Næste artikel Ernesto Viso