Frank W. Milburn

Frank William Milburn var en general i den amerikanske hær under Anden Verdenskrig og Koreakrigen.

Biografi

Milburn deltog USA Military Academy og blev bestilt som en løjtnant i juni 1914. Under Anden Verdenskrig gjorde han tjeneste i Panamakanalen Zone. Så Milburn blev tildelt forskellige infanterienheder, herunder 5., 33., 15., og 28. Infanteri Regiments.

I 1933 dimitterede han fra School of Command og General og blev ophøjet til brigadegeneral i begyndelsen af ​​1942 og valgt til at lede den 83. infanteridivision i USA i august 1942. Han blev forfremmet igen i September 1942 til rang af major Generelt. Milburn befalede den 83. division indtil december 1943, hvor han overtog XXI korps.

Milburn befalede XXI korps for resten af ​​Anden Verdenskrig i Europa som en del af det syvende Army of General Alexander Patch. Den XXI korps spillede en afgørende rolle i sammenbruddet af Colmar Baggins i februar 1945. I sin bog Historien om den første franske hær, General Jean de Lattre de Tassigny General Milburn beskrevet på denne måde:

Efter krigen, kommando af Milburn på XXI korps indgået i juli 1945. Herefter Milburn kortvarigt fungerede som fungerende chef for det syvende hær og derefter XXIII Corps. Milburn befalede V Korps i USA fra November 1945 til juni 1946. Fra juni 1946 til maj 1949 Milburn befalede 1. infanteridivision. Efter at være blevet forfremmet til generalløjtnant i 1949, Milburn fungerede som den øverstbefalende vice af den amerikanske hær i Europa indtil 1950.

Under Koreakrigen, midlertidigt Milburn kommanderede IX Korps for USA i august 1950. Mellem September 1950 og juni 1951 Milburn befalede I Korps for USA under krigen. I to dage i januar 1950 Milburn var den fungerende chef for ottende hær.

Milburn karriere er bemærkelsesværdig for at have ført fem organer den amerikanske hær. Han blev pensioneret fra militærtjeneste i april 1952 og arbejdede kort som atletisk direktør på Montana State University.

Forrige artikel Fem Love